Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava

Zahajujeme medzidruhové ťaženie proti nepriateľovi!

Nepriateľ nášho nepriateľa je naším priateľom. Na tejto zásade sme zviedli viaceré medzidruhové rokovania, vďaka ktorým sa nám podarilo uzavrieť pevné medzidruhové aliancie s prirodzenými predátormi. Pod vodou, vo vzduchu a tiež niekde medzi.

Dohoda pod vodou

Bez žmurknutia zožerú celý pluk lariev nepriateľa. To preto, že sú chladnokrvné a tiež preto, že nežmurkajú. Nikdy. Oči bez viečok, veľký akčný rádius, neutíchajúci hlad. Tak, tak, larvami komárov sa živí väčšina rýb, ktoré nie sú dravé a vo veľkom ich požierajú najmä tzv. biele ryby – menšie ryby zdržujúce sa pri hladine ako napríklad karasy, belice, červenice, pleskáče, či plotice. Sú to veľmi efektívni predátori a práve preto sú ideálnymi spojencami. V spolupráci s rybami a Slovenským Rybárskym Zväzom pripravujeme súbor opatrení a projektov, ktoré podporia biologickú formu ničenia lariev nepriateľa. Ide najmä o zarybňovanie, prispôsobenie lovného režimu na rybárskych revíroch, ktorý chráni ryby živiace sa larvami, spájanie revírov, prehlbovanie revírov a pod.

Vzhľadom na ich povestnú mlčanlivosť prebiehali rokovania s flotilami rýb výhradne rečou tela.

Dohoda niekde medzi

Kto neriskuje, nežije. Ale aj ten, kto riskuje, často nežije. Svoje o tom vedia légie odhodlaných žiab migrujúcich cez frontovú líniu ciest. Je to hop, alebo trop s dôrazom na trop. Preto, aby sme podporili našich obojživelných spojencov, ktorí sa okrem iného živia aj larvami nepriateľa, pripravujeme napríklad výstavbu migračných koridorov, premyslených žabochodov, pod cestami na Železnej studničke. Pretože viac žiab znamená o niečo menej komárov.

 

Dohoda vo vzduchu

Pane, na oblohe šantia vtáky. Dobré znamenie, pane? Nepochybne áno. Ibaže na znamenia tu neveríme. Zato číslam veríme. Jeden dažďovník prinesie v období kŕmenia mláďatám až 10 000 komárov denne. Zas taká večernica (drobný netopier) dokáže zjesť až 3000 komárov nočne. Ach, byť tak netopierom. Preľstiť, zožrať, stráviť. To je ich motto. Pekné. Dá sa s ním stotožniť. Pre šťastlivé leto je teda vhodné spojiť naše ťaženie s ťažením prírody. Preto napríklad na Rezedovej postavíme viac ako 80 búdok pre dážďovníky obyčajné, raniaky hrdzavé, večernice, či žltochvosty domové. Zblúdilý nepriateľ im neunikne.

Spolupráca je ajnfach gut.

 

Šťastlivé leto potrebuje aj vás – zabráňte tomu, aby sa vaša záhradka stala baštou nepriateľa

Chovali by ste si na prsiach hada? Pane, výborná otázka, pane. Odpoveď znie nie. Tak si nechovajme ani nepriateľa na vlastnej záhradke. Častokrát sa stáva, že aj na svojej záhradke či balkóne neúmyselne vytvoríme priestor na základňu/liahnisko nepriateľa. Stačí pár jednoduchých dobre cielených krokov, vďaka ktorým každý z nás môže narušiť odveké pravidlo, že na vine je záhradník.

Neprikryté sudy s vodou na záhradkách sú ideálnym miestom na hromadné liahnutie komárov. Ako v nich liahnutiu zabrániť? Vylievajte všetku vodu zo sudov aspoň raz týždenne, aby sa v nich larvy nestihli premeniť na dospelé jedince. Okrem toho veľmi pomôže, ak tieto sudy zatvoríte – samičky tak nebudú mať šancu do nich naklásť vajíčka.

Aj tanieriky s vodou pod kvetináčmi sú veľmi vyhľadávanými liahniskami komárov. Samička sem nakladie počas večera stovky vajíčok. Voda je tu plytká, rýchlo sa zohreje, čo je ideálne pre rýchly vývoj lariev. Preto vylievajte pravidelne vodu aj z týchto potenciálnych liahnisk.

Vo vysokej tráve a burine sa drží vysoká vlhkosť a často aj teplota. Práve tu sa komáre liahnu rady a často. Myslite na to pri kosení najmä počas horúcich dní so zrážkami.

S rastúcimi teplotami rastie aj krvilačnosť vášho záhradného jazierka. Ak nemajú larvy komárov v jazierku prirodzených predátorov, počas teplých dní sa z takého jazierka môžu vyrojiť hordy komárov. Preto zarybnite svoje jazierko už teraz a k šťastlivému letu získate navyše aj rybičky. Vhodným druhom sú napríklad karasy či červenice.

Na záver nezabúdajme na to, že čokoľvek, do čoho sa môže zbierať voda, je potenciálnym liahniskom. Teda staré pneumatiky, plechovky, či iné harampádí na záhrade ukryte pred zrážkami.